Предлог доручек – Сашо Даневски, Fitness Challenge

Добро утро! Предлог доручек: 1. Цеден сок: цвекло, морков ?, лимон ?, портокал, јаболко, тиква; 2. Какао и 3. Смути: круша ?, аронија, боровинка, мед ?, плазма, сончоглед, семки од тиква, семе од коприва и чија! На здравје! Со Сашо Даневски може да тренирате во – Fitness Challenge Во клубот е достапна GARMIN index smart вага со која24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Утрински овошен СМУТИ микс од Јаболка и додатоци –

Наутро е најважно на организмот да му дадеме состојки потребни за активен ден. Секако, овошјето е најдобар утрински енергенс. Денеска предлагаме мешавина, или како младите сакат да кажат, Смут 🙂 на база на Јаболко Што ни е потребно: – 1 или 2 јаболка по Ваша желба – 30 грама киви – половина портокал – 1524 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Кашичка со цвекло и јаболко

Храната е многу важна за растот, здравјето и имунитетот на нашите дечиња. Денеска предлагаме кашичка со цвекло, кое дава многу придобивки за добра крвна слика и јаболка, која е едно од најкорисните овошја во исхраната. Приготвување: земете околу 50 грама цвекло, измијте го, насецкајте на тенки кругови ставете го цвеклото да се вари на тивок24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Семинар за обука за органско производство

Пазарот на органските земјоделски производи е еден од најбрзо растечките сегменти на европскиот пазар на земјоделски производи. Тоа е резултат на зголемената свест за заштитата на човековата околина и здравјето на потрошувачите. Европската Унија го промовира органското земјоделство заради неговото веќе признаено учество во заштитата на околината како и заради една социјална придобивка, а тоа24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Јапонско Јаболко – нутритивни придобивки за нашето здравје

Јапонското јаболко, кое кај нас најчесто доаѓа од Валандово и Струмица, се зборуваго донеле од некое патување на далекиот исток, а народот си го нарекол јапонско, најверојатно заради формата и големината слични на јаболко должи она „јаболко“, иако нема никакво сродство со јаболката. Најмногу се одгледува во Валандовскиот и Струмичкиот регион, но често и во останатиот24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Лукот и неговите здравствени придобивки

За лукот до сега имаме многу пишувано сѐ со цел да ги истакнеме неговите здравствени придобивки кои ги дава по однос на човековото здравје и да ја запознаеме јавноста всушност колку лукот е многу здрав и лековит. И во овој рецепт главната состојка е токму лукот. Благодарение на него не само што се зајакнува имунитетот24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Седум трикови против надуеност во стомакот

Храната која има премногу сол, големи количини сурови намирници и гума за жвакање се причини за надуеност во стомакот. Погледнете што би требало да избегнувате за да не ве мачи надуеност и да го израмните стомакот. Премногу сол Избегнувајте честа употреба на сол, солена мешавина на зачини и високо процесуирана храна. Водата се врзува за24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Бадникова трпеза – празник за семејството

Православните христијани на 6 јануари го слават Бадник, кој е празник за семејството. Се верува дека на овој ден сите треба да бидат во своите домови, покрај најблиските. Бадник го означува крајот на 40-дневните божиќни пости. Традиционално се припрема бадникова трпеза која што треба да биде посна, но богата и празнична. Обичаите се разликуваат во24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Можеби ве интересира?close