Лаванда – лековити дејства

Лавандата (Lavandula angus-tifolia mill или Lavandula officinalis) е полугрмушеста билка што расте во суви и топли предели. Најчесто се одгледува како украсно растение во градините и парковите. Најмногу ја има на Медитеранот, а се одгледува во јужна Франција, Шпанија, Албанија и во земјите од поранешна Југославија. Лавандата може да порасне до 60см. На дното е24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Седум трикови против надуеност во стомакот

Храната која има премногу сол, големи количини сурови намирници и гума за жвакање се причини за надуеност во стомакот. Погледнете што би требало да избегнувате за да не ве мачи надуеност и да го израмните стомакот. Премногу сол Избегнувајте честа употреба на сол, солена мешавина на зачини и високо процесуирана храна. Водата се врзува за24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

6 Чекори како да го прочистите воздухот во Вашиот Дом

Не е изненадување дека загадувањето на воздухот може да влијае на нашето здравје, но дали знаевте дека воздухот во затворените простории е 2-5 пати повеќе загадени од надворешниот воздух ? Дали некогаш сте размислувале колку време трошите внатре? Агенцијата за заштита на животната средина агенција проценува дека луѓето трошат околу 90 % од своето време24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

РИБА и нејзините можни терапевтски ефекти

Рибата е една од најбогатите намирници кои човекот може да ја употребува во неговата исхрана. Можни тераапевтски ефекти на рибата -ги штити крвните садови и артериите од оптеретување, го инхибира растот на тромбот,ги смалува триглицеридите и холестеролот во крвта, ги намалува штетните липопротеини ЛДЛ и ХДЛ,го намалува зголемен крвен притисок,намалува ризик од срцев инфаркт и24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Имате проблем со вените ?

Веномедика е специјализирна продавница за медицински компресивни чорапи дизајнирани да ги смират уморните нозе и да овозможат комфорт на луѓето кои се постојано и цел ден на нозе. Овие чорапи ќе ги масираат вашите нозе додека се движите ,подобрувајќи ја циркулацијата и зголемувајќи го движењето на крвта од вашите нозе назад до срцето. Жени :24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Стомакот предупредува за нарушено здравје

Вишокот килограми секогаш се таложат таму каде што најмалку треба, а кај двата пола тоа вообичаено почнува со стомакот. Вежби,трчање,диети и неизбежните стомачни ,овозможуваат да се намали стомакот кој може да претставува важен естетскипроблем. Прекумерна телесна тежина,особено масните наслаги на стомакот, го потикнуваат црниот дроб да ги ослободува своите резерви на заситени масни киселини со што се зголемува нивото на холестерол во крвта.24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Оревот- ризница со Здравје

Оревот има голема нутриционистичка вредност. Содржи антиоксиданти, квалитетни масни киселини, железо, калциум, магназиум, фосфор, цинк, манган, селен, витамини Б, Е и К. Само 30 грама ореви дневно можат значително да го подобрат Вашето здравје. Еве како Оревот помага за подобро здравје. Го чува здравјето на срцето Редовното конзумирање ореви значително го намалува ризикот од срцеви24 Здравје е страница со совети и информации за Здрав Живот. www.24zdravje.com

Можеби ве интересира?close