Category Archives: Наше Здравје

Мерки на претпазливост од пренос на Корона COVID-19 при влегување дома

————————————————————————————————————————————————-

Ако имате симптоми на КОРОНА вирус – јавете се кај Вашиот Матичен лекар!

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар. Јавете се телефонски, не одете директно во посета. Матичните лекари, преку епидемиолошка…

Внимателно со РЕЗОХИНОТ – има и несакани ефекти!

Резохинот има и несакани ефекти и не се користи кај пациенти со срцеви заболувања, дијабет, псоријаза и др. заболувања. Во никој случај не се зема на своја рака. Мора да…

Лек против КОРОНА: Комбинација на лек против маларија и антибиотик ефикасна во лечењето на корона вирусот?

Кинеските и француските доктори тврдат дека комбинација од хидроксихлорoкинин, со кој се лечат заболените од маларија и антибиотикот азитромицин, кој се користи за лекување на дишните патишта и меките ткива…

Важни информации за КОРОНА вирусот

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ!!! 1. Короната е голем вирус. Дијаметарот на вирусот е 400-500 микро, така што секој вид маска може да спречи влез во нашите тела и не треба да користите…

КОРОНА Вирус – Мерки и препораки за заштита и превенција од КОВИД-19

Што е КОВИД-19? SARS-CoV-2 е нов вирус од фамилијата Коронавирус, првично откриен во Кина во декември 2019 година. Вирусот е причинител на акутно вирусно респираторно заболување. Преносот од човек на…

Предлог доручек – Сашо Даневски, Fitness Challenge

Добро утро! Предлог доручек: 1. Цеден сок: цвекло, морков ?, лимон ?, портокал, јаболко, тиква; 2. Какао и 3. Смути: круша ?, аронија, боровинка, мед ?, плазма, сончоглед, семки од…

Планината го зајакнува имунитетот и ни ја зголемува енергијата

Движењето и искачувањето на планините го зајакнува имунолошкиот систем, ја подобрува работата на срцето, го зголемува транспортот и снабдувањето на крвта со кислород…..и така полни со енергија можете….. Наш предлог…