Category Archives: Ново

Нови 29 заболени со COVID-19, вкупно 114 во Македонија

Во изминатото деноноќие се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата, и со ова бројката на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува 114, објави министерот за…

КОРОНА Вирус – Мерки и препораки за заштита и превенција од КОВИД-19

Што е КОВИД-19? SARS-CoV-2 е нов вирус од фамилијата Коронавирус, првично откриен во Кина во декември 2019 година. Вирусот е причинител на акутно вирусно респираторно заболување. Преносот од човек на…

Пријавување за NIKE лига во трчање

NRC – NIKE + RUN CLUB (Nike школа за трчање) организира лига во трчање која се состои од 16 трки на 5км. Трката се одржува 2 пати месечно. Првиот дел…

Планината го зајакнува имунитетот и ни ја зголемува енергијата

Движењето и искачувањето на планините го зајакнува имунолошкиот систем, ја подобрува работата на срцето, го зголемува транспортот и снабдувањето на крвта со кислород…..и така полни со енергија можете….. Наш предлог…

Трчање: Дарио Ивановски победник на Белградскиот полумаратон!

Браво! Дарио ИВАНОВСКИ победи на Белградскиот полумаратон! Честитки од тимот на GARMIN Македонија за успехот на Дарио и тренерот Игор Јакимовски од MC running Team Спортски поздрав, www.garmingps.mk/sport.html

Викенд во природа – благодет за нашето здравје – Молика – Пелистер

По повод 1-ви Мај, Ден на трудот, хотел Молика повторно Ве поканува на незаборавен аранжмански престој во хотелот Молика каде уште еднаш зеднички ќе уживаме во раскошното зеленило на моликовата…

Дознајте ја најдобрата заштита за Вашата кожа

Сонцето е добро за Вашето здравје, но долготрајното изложување без соодветна заштита може да биде штетно за Вашата кожа и истото предизвикува предвремена појава на брчки и флеки. Ова е…

Дневните активности и движење од големо значење за нашето здравје

Сите понови истражувања за здравјето покажуваат дека човечкиот организам имам потреба од движење и физички активности. Модерниот начин на живот, кога секогаш брзаме да стигнеме со реализирање на дневните обврски,…